اخبار

معاون درآمد و امور مشترکین آبفای منطقه یک تهران تشریح کرد

کنترل مصارف مشترکان با پایش مصرف و نوع کاربری

کنترل مصارف مشترکان با پایش مصرف و نوع کاربری

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب منطقه یک شهر تهران با تشریح فعالیت‌های شاخص این معاونت در بهار 1400، از شناسایی و تغییر کاربری 368 اشتراک مسکونی به غیر مسکونی و جلوگیری از تضییع بیت‌المال خبر داد.

مهندس "غلامرضا محتسبی" با بیان اینکه تیم‌های مختلفی از جمله گروه‌های شناسایی و ماموران قرائت کنتور شرکت آبفای منطقه یک تهران با گشت‌زنی مستمر، به دنبال شناسایی واحدهای غیر مسکونی که از تعرفه آب شرب مسکونی استفاده می‌کنند، هستند، گفت: برای جلوگیری از تضییع بیت‌المال، اجازه نمی‌دهیم واحدهایی که غیرمسکونی هستند، از تعرفه‌های مسکونی استفاده کنند.

وی استفاده واحدهای غیرمسکونی از تعرفه مسکونی را اقدامی غیرقانونی خواند و افزود: در صورت شناسایی چنین واحدهایی، برای آنان اخطار اصلاح مصرف صادر کرده و حتی انشعاب‌شان را براساس قانون تبدیل و در صورت عدم همکاری قطع می‌کنیم.

وی اظهار داشت: در این زمینه، در سه ماهه نخست امسال 368 اشتراک غیرمسکونی که از تعرفه مسکونی استفاده می‌کردند، شناسایی و به اصلاح قرارداد منجر شد و در مجموع بیش از 336 میلیارد ریال درآمد از اصلاح قراردادها حاصل شده است. 

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آبفای منطقه یک شهر تهران سپس اندازه‌گیری دقیق را یکی از اولویت‌های این معاونت برای مدیریت مصرف و جلوگیری از هدررفت آب دانست و گفت: این شرکت به لحاظ پایین بودن تعداد کنتورهای خراب مشترکان، رتبه نخست را در مجموعه آب و فاضلاب استان تهران به خود اختصاص داده است.

وی استاندارد کنتورهای خراب را 1.5 درصد مجموع اشتراک‌های فعال اعلام و تصریح کرد: شرکت آبفای منطقه یک شهر تهران هم‌اکنون 122 هزار اشتراک فعال دارد در حالی که میانگین کنتورهای خراب در این منطقه حدود 1500 دستگاه و زیر استاندارد است.

وی با بیان اینکه سالانه حدود پنج‌هزار دستگاه کنتور خراب مشترکین آبفای منطقه یک تعویض می‌شود، افزود: در سه ماهه نخست امسال یکهزار و 125 دستگاه کنتور از کار افتاده مشترکان این شرکت تعویض شده است.

محتسبی همچنین پایش مستمر مصارف مشترکین و صدور هشدار و اخطار برای مشترکین پرمصرف را از اقدام‌های معاونت درآمد و امور مشترکین برای مدیریت مصرف آب اعلام و خاطرنشان کرد: ممکن است در یک دوره‌ای مصرف آب برخی مشترکین در مقایسه با دوره پیشین به دلیل نشتی و هدررفت در تاسیسات داخلی غیر متعارف و دارای جهش باشد که این موضوع، دلیل پرمصرف بودن مشترک نیست.

وی با بیان اینکه واحدهای فراوانی به‌ویژه در منطقه نیاوران وجود دارند که به دلیل فرسودگی تاسیسات داخلی و یا دلایل دیگر دارای چنین مشکلی هستند، گفت: برای شناسایی دقیق و به‌موقع چنین واحدهایی نوبت‌های قرائت افزایش و دوره‌های قرائت کنتور در سال‌های اخیر به تدریج از 45 روز به 36 روز کاهش یافته است و اگر در دوره‌های قرائت متوجه رشد نامعقول مصرف آب مشترکان شویم، برای آنان هشدار هدررفت آب صادر می‌کنیم تا چنانچه تاسیسات داخل ساختمان دچار نشتی شده باشد، نسبت به کار‌های اصلاحی اقدام و از هدررفت آب جلوگیری شود.

به گفته وی، در سه ماهه نخست امسال 112 اشتراک که دارای هدررفت آب در تاسیسات داخلی بودند، شناسایی و به آنها هشدار برای رفع هدررفت آب صادر شده است.

وی ادامه داد: اگر مشترکی جهش مصرف داشته باشد، اخطار هشدار مصرف برای آنان صادر می‌کنیم تا نسبت به شناسایی علت و اصلاح مصرف اقدام کند و اگر این اتفاق نیفتد، سه اخطار متوالی با فاصله 72 ساعته صادر می‌کنیم که در صورت عدم مراجعه، به قطع انشعاب چنین مشترکانی اقدام می‌کنیم.

محتسبی افزود: از زمان شناسایی تا قطع انشعاب مشترکانی که دارای جهش مصرف بوده و نسبت به رفع آن اقدام نکنند، 10 روز به طول می‌کشد؛ البته برخی از این مشترکان معمولا مشترکانی هستند که واحد آنان خالی از سکنه بوده و در سامانه داخلی ساختمان نشتی رخ داده است.

وی شمار مشترکان آبفای منطقه یک شهر تهران را که بالای الگوی تعیین شده آب مصرف می‌کنند، بیش از 55 درصد مشترکان اعلام کرد و گفت: در سه ماهه نخست امسال، بیش از 80 هزار برگ بروشور مدیریت و کاهش مصرف در بین مشترکان پرمصرف این شرکت توزیع شده است ضمن آنکه بر روی قبوض آب این مشترکان نیز اخطار مصرف بالای الگو درج می‌شود.   

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آبفای منطقه یک شهر تهران سپس تعداد مشمولان طرح آب امید این شرکت را از زمان اجرای این طرح (بهمن‌ماه 1399) تاکنون، حدود 2200 واحد در قالب یکهزار و 300 اشتراک اعلام و تصریح کرد: برای راستی‌آزمایی مشمولان آب امید، نزدیک به 66 هزار واحد خالی از سکنه شناسایی شده است تا حقی از بیت‌المال ضایع نشود.

وی خاطرنشان کرد: برای شناسایی مشترکانی که مشمول طرح آب امید می‌شوند، نخستین اقدام صحت‌سنجی یا راستی‌آزمایی است و بر این اساس، تمامی انشعاب‌های کم‌مصرف مورد بازدید قرار گرفته‌اند.

وی گفت: حدود 82 درصد آب مصرفی منطقه یک شهر تهران به مشترکان مسکونی اختصاص دارد و از مجموع 103 مشترک مسکونی منطقه، بیش از 55 درصد الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند.

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آبفای منطقه یک شهر تهران همچنین درباره میزان هدررفت واقعی و ظاهری آب این شرکت، گفت: میزان هدررفت آب در شبکه توزیع منطقه یک 19.5 درصد است که حدود 50 درصد آن به هدررفت واقعی و 50 درصد نیز به هدررفت ظاهری اختصاص دارد.

وی هدررفت ظاهری را شامل انشعاب‌های غیرمجاز و خطای اندازه‌گیری کنتورها دانست و تصریح کرد: در مجموع هفت تا هشت درصد هدررفت ظاهری به مصارف غیرمجاز اختصاص دارد.

به گفته وی، معاونت امور مشترکین آبفای منطقه یک تهران سه اکیپ را برای شناسایی مصارف غیرمجاز به خودروهای اکیپ عملیاتی با تجهیزات قطع انشعاب مجهز کرده است که از طریق گشت‌های خیابانی و یا گزارش‌های ماموران قرائت کنتور نسبت به شناسایی این گونه مصارف به‌ویژه در بخش ساخت‌وسازها اقدام می‌کنند.

محتسبی افزود: در سه ماهه نخست امسال، 27 فقره انشعاب غیرمجاز در منطقه شناسایی و انشعاب آنها قطع شده است که از این تعداد 18 مورد با پرداخت بیش از هفت میلیارد ریال به انشعاب دایم تبدیل شده‌اند.

۲۸ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۳۶

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید