اخبار

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای منطقه یک تهران خبر داد؛

اجرای ۲ طرح جدید مدیریت مصرف

اجرای ۲ طرح جدید مدیریت مصرف

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب منطقه یک شهر تهران از اجرای دو طرح جدید به صورت پایلوت به منظور مدیریت مصرف توسط این شرکت خبر داد.

مهندس "احمد محمودی سوره" ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد توسط شرکت آبفای منطقه یک تهران، اظهار داشت: آب را می‌توان حیاتی‌ترین کالای عصر حاضر در نظر گرفت که ارزش آن روز به روز در جوامع مختلف بشری مشهودتر و بااهمیت‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه کمبود میزان بارش در کنار رشد روزافزون جمعیت باعث محدودیت شدید منابع تجدیدپذیر و افزایش تقاضای آب در کشور شده و این امر، مدیریت بهره‌وری آب را بیش از پیش ضروری ساخته است، افزود: از جمله روش‌های مهم مدیریت بهره‌وری آب، کاهش آب بدون درآمد و تلفات آب در سامانه‌های آبرسانی و توزیع است و از این رو، محاسبه و کنترل میزان آب بدون درآمد و انجام فعالیت‌های مرتبط با کاهش آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

محمودی یکی از روش‌های موثر در کاهش آب بدون درآمد و افزایش بهره‌وری شبکه آب را اصلاح زون‌های فشاری و مدیریت فشار اعلام کرد و گفت: با عنایت به تکالیف مجمع شرکت مبنی بر کاهش فشار شبکه و ضرورت انجام این مهم، تحلیل هیدرولیکی شبکه توزیع در دستورکار قرار گرفت و پس از اخذ مدل هیدرولیکی یکپارچه از معاونت مهندسی و توسعه و برگزاری جلسات متعدد با حضور عوامل بهره‌برداری ناحیه، روش کار برای اصلاح زون‌های فشاری تدوین و کار بر روی مخازن 27،29،41،21،22  شروع شد.

وی تصریح کرد: فشارسنجی میدانی، بازدید و مانور شیرهای حد فشاری و مخزنی و ارائه طرح اصلاحی به کمیته مربوطه از جمله اقدام‌هایی است که در این راستا صورت می‌گیرد.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای منطقه یک تهران سپس از اجرای طرح تحلیل حداقل جریان شبانه به عنوان یک طرح جدید دیگر توسط این شرکت خبر داد و افزود: روش تحلیل حداقل جریان شبانه (MNF)، روشی مطمئن جهت محاسبه هدررفت واقعی است که لزوم استفاده از این روش شناخت و برآورد صحیح مصارف شبانه است.

وی ادامه داد: در این رابطه شرکت آب و فاضلاب منطقه یک محدوده مخزن 29 را به عنوان پایلوت جهت اندازه‌گیری دقیق MNF انتخاب کرده است و اقدام‌های لازم درخصوص خرید کنتورهای قرائت از راه دور جهت اندازه‌گیری مصرف مشترکین در شبانه‌روز انجام گرفته و همچنین جهت استفاده از تجارب موفق آکادمیک، قراردادی با دانشگاه شهید بهشتی در قالب طرح پژوهشی به امضا رسیده است.

وی تصریح کرد: پس از تعیین میزان حداقل جریان شبانه، محاسبه‌های مربوطه برای سایر مخازن تحت پوشش این شرکت و سایر شرکت‌های آب و فاضلاب استان تهران قابل تعمیم است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای منطقه یک تهران سپس انجام سالانه ۸۰۰ کیلومتر فعالیت نشت‌یابی شبکه توزیع براساس تحلیل پراکندگی حوادث و حداقل جریان شبانه، ممیزی و نصب ادوات کاهنده جهت اشتراک‌های مجاز بدون درآمد (مساجد و اماکن فرهنگی)، شناسایی محل و اندازه‌گیری مصارف مجاز بدون درآمد، شناسایی، قطع و تبدیل انشعاب‌های غیرمجاز به مجاز، بررسی خطاهای ناشی از کنتورها، شناسایی مشترکین پرمصرف با کاربری اداری و مذهبی و انجام فعالیت‌های ترویجی جهت اماکن عمومی، آموزشی، اداری و مذهبی را از دیگر فعالیت‌های مرتبط با مدیریت مصرف توسط این شرکت برشمرد.

۲۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید