اخبار

معاون درآمد و امور مشترکین آبفای منطقه یک:

نیمی از مشترکان شرکت مصرف آب متعارف دارند

نیمی از مشترکان شرکت مصرف آب متعارف دارند

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب منطقه یک شهر تهران گفت: حدود نیمی از مشترکان این شرکت، ماهانه بین 15 تا 20 مترمکعب آب مصرف می‌کنند که این میزان مصرف متعارف محسوب می‌شود.

مهندس "غلامرضا محتسبی" با بیان آنکه براساس برآوردهای بودجه سالانه شرکت آبفای منطقه یک تهران، این شرکت به 1.5 میلیون نفر از جمعیت ساکن شهر تهران در این منطقه خدمات ارایه می‌کند، اظهار داشت: مجموع میانگین مصرف هر واحد (مسکونی و غیرمسکونی) این منطقه در ماه 23 مترمکعب و متوسط سرانه مصرف واحدهای غیرمسکونی 48 مترمکعب در ماه است اما 82 درصد مصارف آب در منطقه یک به مشترکان مسکونی اختصاص دارد.

وی سرانه مصرف مشترکان مسکونی شرکت را در نیمه نخست سال گذشته به‌طور متوسط 19 مترمکعب در ماه به ازای هر واحد مسکونی اعلام کرد با این توضیح که مصارف از پنج تا شش مترمکعب به ازای هر واحد تا 40 مترمکعب به ازای هر واحد متفاوت است اما حدود نیمی از مشترکان شرکت بین 15 تا 20 مترمکعب در ماه آب مصرف می‌کنند.

وی الگوی مصرف تعیین شده برای هر واحد مسکونی با بعد خانوار چهار نفره را حدود 18 مترمکعب در ماه (600 لیتر به ازای هر نفر در روز) عنوان و تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های محدوده آبفای منطقه یک شهر تهران، پایین بودن بعد خانوار است و هم‌اکنون بعد خانوار ساکن در این منطقه به حدود سه نفر رسیده است.

محتسبی خاطرنشان کرد: وقتی گفته می‌شود مصرف آب یک واحد مسکونی بین پنج تا شش مترمکعب در ماه است، لزوما به مفهوم صرفه‌جویی نیست بلکه ممکن است جمعیت ساکن در این واحد یک نفر و یا حداکثر زوج شاغلی باشند که در طول شبانه‌روز، ساعت‌های محدودی در واحد مسکونی مستقر هستند؛ بنابراین میانگین مصرف روزانه و ماهانه این گونه مشترکان کاهش می‌یابد.

وی درباره ویژگی‌های رفتاری مشترکان آبفای منطقه یک شهر تهران، گفت: با پیشرفت فناوری و افزایش امکانات رفاهی، در ساختمان‌های نوساز این منطقه که دارای بیش از 20 واحد هستند، امکاناتی نظیر استخر آبگرم وجود دارد که این موجب می‌شود با بالا رفتن تعداد واحدهای مسکونی هر ساختمان، سرانه مصرف آب نیز افزایش یابد.

وی یکی دیگر از دلایل بالا بودن مصرف آب در ساختمان‌های پرواحد این منطقه را استفاده از چیلر در ماه‌های گرم سال (خرداد تا مهر) برای مصارف سرمایشی دانست.

وی همچنین وجود واحدهای خالی از سکنه را از دیگر ویژگی‌های این منطقه خواند و افزود: در دو سال گذشته به شناسایی واحدهای خالی اقدام کرده‌ایم و قبوض صادره براساس واحدهای مسکونی فعال محاسبه می‌شود؛ به عنوان مثال، اگر در یک ساختمان 20 واحدی سه واحد خالی وجود داشته باشد، قبوض براساس 17 واحد صادر می‌شود که در این زمینه، تاکنون حدود 10 تا 12 درصد آحاد را شناسایی کرده‌ایم.

معاون درآمد و امور مشترکین آبفای منطقه یک شهر تهران سپس مجموع مصرف سالانه آب توسط مشترکان این منطقه را براساس اندازه‌گیری‌ها حدود 161 میلیون مترمکعب عنوان کرد که 20 درصد آب مصرفی تهران را شامل می‌شود.

وی افزود: به طور متوسط، سالانه 500 نصب انشعاب در منطقه داریم که از این میزان حدود 200 انشعاب جدید منصوبه است و بقیه شامل جداسازی به‌ویژه تفکیک کنتورهای تجاری و غیرمسکونی از مسکونی است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۲۳

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.