اخبار

به زودی در آبفای منطقه یک

سامانه نظارت هوشمند بر شبکه‌های توزیع آب راه‌اندازی می‌شود

سامانه نظارت هوشمند بر شبکه‌های توزیع آب راه‌اندازی می‌شود

آبفای منطقه یک پس از کسب تجربه موفق در بخش نگهداری شبکه‌های فاضلاب، این بار به سراغ راه‌اندازی سامانه هوشمند نظارت بر شبکه‌های توزیع آب رفت.

پیش از این، سامانه هوشمند نگهداری شبکه‌های فاضلاب در آبفای منطقه یک راه‌اندازی شده بود که آثار مثبتی بر نگهداری این شبکه‌ها داشت و این موفقیت، اکنون حوزه معاونت نظارت بر بهره‌برداری را بر آن داشت تا این سامانه را در بخش آب نیز پیاده‌سازی و به اجرا در بیاورند. 

به  گفته علی عندلیب مدیر دفتر نظارت بر تاسیسات آب و فاضلاب آبفای منطقه یک، در مرحله نخست پیاده‌سازی این سامانه، 13 هزار برچسب الکترونیک (Tag) روی انواع شیرآلات نصب می‌شود که تاکنون نصب 9000 برچسب خاتمه یافته است و بقیه نیز تا پایان شهریورماه به اتمام می‌رسد.

عندلیب درباره روش کار و ویژگی‌های این سامانه اظهار داشت: این سامانه یک سیستم مبتنی بر نرم‌افزار است و همکاران بازدید و مانور در نوبت نخست بازدید و مانور، اطلاعات شیر را به برچسب‌ها می‌دهند و توسط کد PM تعریف شده به آن در سامانه ثبت می‌نمایند. در دفعات بعدی، دستگاه Reader پس از قرائت کد PM تمامی اطلاعات شیر را برای اپراتور در صفحه نمایش دستگاه به نمایش می‌گذارد و امکان تغییرات اطلاعات (اضافه و کم) برای اپراتور میسر است. دستگاه به صورت Online و Ofline قابلیت کار دارد. این سیستم در اجرای فرآیند مدیریت دارایی‌های فیزیکی بسیار کاربرد داشته و کاراست.

مدیر دفتر نظارت بر تاسیسات آب آبفای منطقه یک راه‌اندازی سامانه هوشمند نظارت بر عملیات نگهداشت شبکه توزیع را یکی از راهکارهای موثر برای کاهش هزینه‌ها عنوان می‌کند و در ادامه می‌افزاید: این سامانه که بر پایه نقشه‌های GIS طرح‌ریزی شده است، می‌تواند نیازهای نظارتی شرکت را برطرف کند و علاوه بر این، نه تنها سرعت انتقال اطلاعات از سطح گروه‌های عملیاتی به سطح مدیران را تسهیل می‌کند، بلکه برنامه‌ریزی برای نگهداشت مناسب شبکه‌ها را نیز سرعت می‌بخشد.  

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید