اخبار

طرح هوشمند سازی کنتورهای قطر سنگین درآبفای منطقه یک اجرا شد

طرح هوشمند سازی کنتورهای قطر سنگین درآبفای منطقه یک اجرا شد

 

 

فاز اول نصب تجهیزات هوشمند قرائت لحظه ای کنتورهای قطر سنگین در آبفای منطقه یک ابتدای اردیبهشت ماه به بهره برداری رسید.

کیوان مظفری، مدیر دفتر نظارت بر امور مشترکین آبفای منطقه یک با اعلام این مطلب گفت: در فاز اول این طرح که از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده بود، کنتورهای با قطر سه اینچ و بالاتر به لاگر(کنترل گر) مجهز می شود و با انجام این عملیات، قرائت از راه دور این کنتورها به صورت لحظه ای امکان پذیر می شود.

او با اعلام این مطلب که بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان اردیبهشت ماه این تجهیزات روی 50 درصد کنتورهای سه اینچ و بالاتر نصب می شود، گفت: در محدوده عملیاتی آبفای منطقه یک حدود 130 رشته انشعاب و کنتور با قطر سه اینچ و بالاتر وجود دارد و هم اکنون 32 دستگاه کنتور به این تجهیزات مجهز شده است.

او ادامه داد: در فاز دوم  این طرح نیز کنتورهای قطر 2 تا 3 اینچ به این تجهیزات مجهز خواهد شد.

مدیر دفتر نظارت بر امور مشترکین آبفای منطقه یک درباره روش کار کنترل گرها گفت: این تجهیزات وضعیت میزان مصرف آب کنتور را با استفاده از شبکه های مخابراتی در فواصل زمانی مشخص و از طریق پیامک ارسال می کند.

مظفری در ادامه برخی از مزایای اجرای این طرح را بر شمرد و اظهار داشت: استفاده از تجهیزات هوشمند در کنتورهای آب امکان مطالعه دقیق میزان آب مصرفی و آگاهی لحظه ای از وضعیت هر کدام از انشعاب های قطر سنگین را فراهم می کند و علاوه بر آن با توجه به کنترل لحظه ای این کنتورها، می توان وجود نشتی در انشعاب را به سرعت تشخیص داد و از هدر رفت آب جلوگیری کرد.

مظفری در پایان از همکاری حوزه بهره برداری نواحی در اجرای این طرح تشکر کرد و اظهار داشت: به علت وضعیت نامناسب دریچه و اتاقچه کنتورهای قطر سنگین که موجب کندی انجام عملیات نصب تجهیزات می شود، با کمک گروه های عملیاتی بهره برداری نواحی تعداد زیادی از دریچه های کنتور تاکنون بازسازی شده است و این مسئله در افزایش سرعت عمل انجام عملیات تاثیر به سزایی داشته است.  

کنتورهای قطر سنگین به کنتورهای با قطر انشعاب بیشتر از یک و نیم اینچ گفته می شود و عموماً از این کنتورها در مجتمع های مسکونی، مراکز نظامی، مراکز درمانی و عمومی-دولتی استفاده می شود. 

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۱۰

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید