اخبار

با مشارکت آبفای منطقه یک/ همایش ملی "حقوق آب، فرصت‌ها و راهکارها" برگزار می‌شود

با مشارکت آبفای منطقه یک/ همایش ملی "حقوق آب، فرصت‌ها و راهکارها" برگزار می‌شود

همایش ملی حقوق آب، فرصت‌ها و راهکارها امروز و فردا، 15و 16 آذرماه با همکاری وزارت نیرو و دانشگاه تهران در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

روابط عمومی آبفای منطقه یک در نمایشگاه جانبی این همایش با برپایی غرفه، امروز و فردا به استقبال شرکت کنندگان در همایش خواهد رفت. 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این همایش دو روزه که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می‌شود، مبانی و اصول حقوق آب، حوزه آب‌های سطحی، حوزه آب‌های زیرزمینی و آب‌های مرزی و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
این گزارش می‌افزاید: در مبانی و اصول حقوق آب، مواردی شامل، مبانی فقهی حقوق آب، جایگاه عرف در حقوق آب، حقوق آب در اسناد بالادستی (قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و قوانین برنامه توسعه) و مبانی و چالش‌های حقوق آب در قوانین موضوع، با تاکید بر قانون توزیع عادلانه آب مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
بر پایه این گزارش، در مبحث حوزه آب‌های سطحی نیز مواردی همچون، آسیب شناسی نظام حقابه های سنتی و مدرن آب‌های سطحی، نظام حقوقی بهره برداری از منابع آب سطحی، نظام حقوقی حفاظت و بهره‌برداری از تالاب‌ها و نظام حقوقی حفاظت از آب در برابر آلودگی آب‌های سطحی بررسی خواهد شد.
در این همایش، مبحث آب‌های زیرزمینی نیز شامل، بررسی تطبیقی نظام‌های حقوقی آب‌های زیرزمینی در کشورهای مشابه با ایران، نقد و تحلیل سیاست جنایی ایران در حمایت از منابع آب‌های زیرزمینی،‌ نظام حقوقی بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی (صدور پروانه، سند، آب) و الزام‌های حقوقی و مساله پایداری کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.
همچنین در مبحث آب‌های مرزی و بین‌المللی مواردی نظیر آلودگی رودخانه اروند، تأثیر سدسازی کشورهای حوزه میان رودان (بین‌النهرین) بر روی رود اروند، کشتیرانی رودخانه اروند و مورفولوژی رودخانه اروند مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.
علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت www.waterlawconf.com  یا به محل دبیرخانه همایش به نشانی، تهران میدان انقلاب، دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی اتاق 265 مراجعه کنند.
بر اساس این گزارش،‌ معاونت حقوقی ریاست جمهوری، شرکت مدیریت منابع آب ایران، دانشگاه تهران، شرکت آب منطقه ای سمنان، شرکت توسعه منابع آب ونیروی ایران، موسسه مطالعات حقوق انرژی دانشگاه تهران،‌ دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شهید بهشتی حامیان برگزاری این همایش هستند.

۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۴

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید