اخبار

وزیر نیرو در اختتامیه جشنواره گزارش یک نگرانی: سرانه آب تجدیدپذیر به ١٤٠٠ متر مکعب رسیده است

وزیر نیرو در اختتامیه جشنواره گزارش یک نگرانی: سرانه آب تجدیدپذیر به ١٤٠٠ متر مکعب رسیده است

 وزیر نیرو در آیین پایانی جشنواره فیلم و عکس موبایلی «گزارش یک نگرانی» گفت: ٤٠ سال قبل هر ایرانی بیش از ٧٥٠٠ متر مکعب در سال آب تجدیدشونده در اختیار داشت، ولی امروز این میزان به کم‌تر از یک ١٤٠٠ مترمکعب رسیده است.

 حمید چیت‌چیان با اشاره به وجود بارش‌های نسبتاً مناسب در سال آبی ٩٥-٩٤ اظهار کرد: بحران آب کماکان در ایران ادامه دارد که باید برای این مسئله تدابیر مهمی اتخاذ شود.

او با بیان این که آب، مسئله‌ حیات انسان است خاطرنشان کرد: اکنون باید تمام وزارت‌خانه‌ها و مردم به مسئله آب با نگاه جدی‌تری توجه کنند؛ چرا که موضوع آب، موضوعی است که سرنوشت همه انسان‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

چیت‌چیان با بیان این‌که در حال حاضر سرانه مصرف هر ایرانی از آب تجدیدشونده کاهش چشمگیری داشته است گفت: دلایل این امر، کاهش بارندگی و افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر و افزایش جمعیت است. او افزود: مطابق گزارش‌های سازمان ملل همه‌ مناطقی که سالانه کم‌تر از ١٥٠٠ متر مکعب آب تجدیدشونده داشته باشند وارد مرحله بحران شده‌اند و این در حالی است که ایران هم‌اینک در وضعیت بحران آبی قرار دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: ایرانیان عادت‌های اسراف‌گونه‌ای به‌ویژه در بخش آب دارند و باید گفت که در حاضر وقت آن رسیده که حتی مسئولان و شهروندان مسئولیت حفظ این مایه حیات را به گردن بگیرند.

چیت‌چیان با اشاره به توجه ویژه هنرمندان به مسئله آب و این بحران عظیم کشور عنوان کرد: قطعاً حضور هنرمندان در خلق آثار هنری با موضوع بحران آب می‌تواند تأثیرات بسیار خوبی در کنترل این وضعیت داشته باشد.

 در حاشیه این رویداد محمد پرورش مدیرعامل آبفای استان تهران نیز با اشاره به آغاز فصل گرما گفت: مقابله با کم‌آبی باید در دو محور انجام شود؛ محور نخست، فعالیت‌های فنی و سازه‌ای است که این موضوع در چارچوب طرح‌های عمرانی از طریق شرکت آب و فاضلاب در حال انجام است و محور دیگر، مباحث فرهنگی و تغییر در رفتار مشترکان است که برنامه‌هایی مانند این جشنواره نمونه‌ای از کوشش های این شرکت در این زمینه است.

او ضمن مهم‌شمردن هم‌راهی مردم و چهره های فرهنگی و ورزشی در مقوله مقابله با بحران کمبود اب ادامه داد: بهره‌گیری از توان‌مندی‌های گروه‌های مرجع برای اگاهی‌بخشی به اقشار گوناگون جامعه طی سال‌های اخیر در دستور کار آبفای استان بوده است.

به گفته جواد رضویان دبیر این جشنواره، تعداد ١٠٠ قطعه عکس و ٣٠ قطعه فیلم موبایلی از میان ١٠هزار اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره به عنوان آثار برتر معرفی شدند.

این برنامه با حضور چهره‌های فرهنگی، سینمایی و ورزشی مانند رضا کیانیان، کمال تبریزی، احمدرضا درویش، داریوش فرهنگ و علیرضا رضایی مدیر تیم‌های ملی کشتی برگزار شد که در ادامه بخش هایی از گفته‌های آنان می‌آید:

رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون: یکایک ما در موضوع بحران آب، مسئولیت داریم؛ آبی که اکنون در اختیار ماست، امانتی است که باید به فرزندان و نسل‌های آینده تحویل دهیم.

احمدرضا درویش، کارگردان سینما: بارزترین مقدسات دینی و مذهبی مردم ایران با آب گره خورده است و این خود گواهی بر اهمیت و ارزش این مایه حیاتی است.

علیرضا رضایی مدیر تیم‌های ملی کشتی: هر جا هنرمندان و ورزش کاران حاضر می‌شوند باید بدانیم که مسئله مهمی در جریان است و چه موضوعی مهم‌تر از کمبود آب و ضرورت مقابله با این بحران؟

کمال تبریزی کارگردان سینما: فعالان سینمایی تلاش خواهند کرد که در آثار و تولیدات خود به این موضوع ملی و سرنوشت‌ساز (کمبود آب) بپردازند.

۳ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۵

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید