اخبار

گفتگو با معاون نظارت بر بهره برداری آبفای منطقه یک: هوشمند سازی مدیریت مصرف انرژی با پیاده سازی طرح BMS

گفتگو با معاون نظارت بر بهره برداری آبفای منطقه یک:  هوشمند سازی مدیریت مصرف انرژی با پیاده سازی طرح BMS

اخیراً طرحی در شرکت آبفای منطقه یک اجرا شده است که به موجب آن با پیاده سازی سیستم BMS امکان مدیریت مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفتن منابع مختلف انرژی فراهم شده است. به همین منظور در مورد چند و چون عملکرد این سیستم پای صحبت علی اکبر ملکوتی، معاون نظارت بر بهره برداری شرکت نشستیم.

-        به عنوان اولین سوال لطفاً توضیحاتی درباره سیستم BMS ارائه بفرمایید؟   

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS که گاهی با عنوان سیستم اتوماسیون ساختمان نیز شناخته می‌شود، یک سامانه مبتنی بر رایانه است که برای کنترل و نظارت بر تجهیزات مکانیکی و الکتریکی مانند تهویه، روشنایی، سامانه آتش‌نشانی و ایمنی در داخل ساختمان‌ها نصب می‌شود. با استفاده از اجزای خود کنترل کننده قسمت های مختلف ساختمان و نمایش خروجی های مناسب امکان مدیریت  انرژی را برای کاربر فراهم می کند. قسمت های مختلف تحت کنترل معمولا شامل تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی بوده که می تواند به سیستم های ایمنی، آتش‌نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری و ... نیز گسترش پیدا کند. به طور کلی هدف از استفاده از سیستم های BMS در یک ساختمان تطبیق کارکرد اجزای مختلف با توجه به شرایط محیطی و نیاز ساختمان در آن زمان و کنترل مصرف انرژی در مواقع مختلف است. این سیستم توانایی مدیریت، پایش و کنترل هوشمند روشنایی و سیستم های حرارتی را با توجه به برنامه‌ریزی و تنظیمات انجام شده داراست و می تواند کمک شایانی در زمینه مدیریت مصرف انرژی داشته باشد.

-        این سیستم از چه اجزایی تشکیل شده است؟

سیستم BMS  شامل  دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار است، سخت‌افزارها معمولاً به صورت اختصاصی توسط میکروکنترلرها پیاده‌سازی می‌شوند و نرم‌افزارها نیز ممکن است به صورت اختصاصی برای سیستم نوشته شوند، در برخی از سیستم‌ها از نرم‌افزارهای کنترل و مانیتورینگ برای کنترل ونظارت بر عملکرد بخش‌های مختلف استفاده می‌شود.

 کنترل کننده مرکزی،  کنترل کننده محلی، کنترل کننده اینترنتی و سنسورها چهار جزء اصلی این سیستم هستند. در کنار این اجزاء سیستم هایی مانند کنترل دما و تهویه هوا، سیستم کنترل روشنایی هوشمند، سیستم کنترل تردد، سیستم اعلام و اطفاء حریق و سیستم اعلام خطر در شرایط اضطراری  از مهمترین زیرسیستم های BMS هستند.

-        سیستم BMS چه کاربردی هایی دارد؟

 با استفاه از این سیستم می توان فرایندهایی همچون عبور و مرور در ساختمان و میزان نور، دما، رطوبت و ... را به صورت هوشمند کنترل کرد که در نتیجه سیستم  در صورت عدم حضور افراد در اتاق ها و راهروها به صورت خودکار اقدام به خاموش کردن منابع روشنایی می کند و در صورت لزوم اعلان هایی به صورت هشدار در مورد باز بودن درب و پنجره ها می دهد. همچنین این سیستم علاوه بر حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی و سایر خطرات،  محدودیت هایی برای استفاده از تلفن، گاز، برق و ... نیز اعمال می کند.

-        پس با این وجود سیستم BMS ارتباط بسیار تنگاتنگی با مسئله مدیریت انرژی پیدا می کند؟

شاید یکی از دلایل مهمی که سیستم‌های BMS را از نظر اقتصادی توجیه می‌کند، صرفه جویی در مصرف انرژی باشد. کاهش مصرف انرژی در طولانی مدت به دلیل حذف مصارف ناخواسته، کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، ثبت دقیق میزان انرژی مصرفی هر واحد یا قسمت از مهمترین مزایای این سیستم هستند که همگی تلاش های برای مدیریت مصرف و انرژی هستند.

-        در آبفای منطقه یک چه اقداماتی تاکنون به منظور پیاده سازی این سیستم انجام شده است؟

 ما در آبفای منطقه یک با توجه به دریافت گواهی نامه مدیریت انرژی بر اساس استاندارد ISO 50001  و با وجود ممیزی جامع انرژی که صورت دادیم، سیستم کنترل هوشمند ساختمان (BMS) را برای مدیریت انرژی کلیه ساختمانهای شرکت  مدنظر قرار دادیم و با توجه به وضعیت ساختمان‌های شرکت برای شروع این سیستم در سه ساختمان ستاد ، ناحیه یک(دیباجی) و ناحیه دو(نیاوران) راه اندازی شده است.  با توجه به  برنامه ریزی های انجام شده در فاز اول سیستم روشنائی و سیستم‌های سرمایش و گرمایش این سه ساختمان به تجهیزات کنترل هوشمند مجهز شدند و از ابتدای سال جاری این سه ساختمان به سیستم کنترل هوشمند موتورخانه که بصورت خودکار و متناسب با دمای هوای آزاد نسبت به تنظیم خودکار درجه حرارات اقدام می کنند، مجهز شده اند. همین اقدامات برای اتاق ها و راهروها نیز صورت گرفته است و سیستم های روشنایی و دمای اتاق ها و راهروها به صورت هوشمند کنترل می‌شوند. این سیستم پس از انجام تنظیمات نهائی قابلیت تغییر در زمان بندی سیستم روشنائی و همچنین سیستم سرمایش و گرمایش از طریق نرم افزار مربوطه  را داراست که این تغییرات با توجه به بازخوردهایی که به دست می آوریم اعمال خواهد شد. 

۲۶ اَمرداد ۱۳۹۴ ۰۹:۰۳
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب منطقه یک شهر تهران |

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید