اخبار

در آبفای منطقه یک؛ سه دستگاه توربین کوچک روی شیرهای فشار شکن نصب شد

در آبفای منطقه یک؛ سه دستگاه توربین کوچک روی شیرهای فشار شکن  نصب شد
استفاده از این توربین ها با هدف تولید انرژی الکتریسته مورد نیاز دستگاه کنترل کننده فشارشکن ها انجام شده است.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای منطقه یک از نصب سه دستگاه توربین بسیار کوچک (پیکو) تولید کننده برق با هدف تامین انرژی مورد نیاز برای کنترلگرهای شیرهای فشار شکن در محدوده عملیاتی شرکت خبر داد.

علی اکبر ملکوتی با اشاره به موفقیت طرح مطالعاتی اجرا شده برای تامین انرژی برق مورد نیاز دستگاه های کنترل گر از طریق جریان آب، اظهار داشت: این توربین ها آزمایش های متعدد قابلیت اطمینان و تضمین کیفیت را با موفقیت به اتمام رسانده اند و براساس برنامه ریزی انجام شده نصب این دستگاه ها در محدوده عملیاتی در سال 93 نیز توسعه خواهد یافت.

ملکوتی در خصوص مشخصات فنی این ابزارها گفت: این توربین ها قادر به تولید  پنج وات توان، 6 تا 24 ولت برق DC و تولید حداکثر 400 میلی آمپر جریان الکتریسته هستند.

 ملکوتی وظیفه اصلی این دستگاه ها را تامین انرژی برق مورد نیاز کنترلگرهای نصب شده روی شیرهای فشار شکن عنوان کرد و گفت: از تعداد 313 دستگاه شیر فشار شکن در محدوده عملیاتی آبفای منطقه یک،  تاکنون 211 دستگاه به کنترلگرهای هوشمند مجهز شده اند که این دستگاه ها قابلیت اعلام وضعیت شیرهای فشار شکن و فشار شبکه را دارا می باشند.

وی ادامه داد: کنترلگرها برای ارسال اطلاعات، به صورت مداوم نیازمند انرژی الکتریسته هستند و تاکنون برای برآوردن این نیاز از باتری های مولد برق استفاده می شد. اما با نصب توربین های جدید، علاوه بر تامین برق دائمی و ایمن ، این کنترلگرها قادر خواهند بود به صورت برخط(آن لاین) وضعیت شیرهای فشار شکن را اعلام کنند.

ملکوتی در پایان اظهار داشت: توربین های جدید در محدوده عملیاتی میرداماد، دربند و ولنجک نصب شده اند و به زودی فرایند تجهیز سایر شیر فشارشکن ها به این ابزارها نیز انجام خواهد شد.

۶ اسفند ۱۳۹۲ ۰۸:۰۴

لطفا در مورد این خبر اظهار نظر فرمایید

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید